کشف فسیل ۱۵۰ میلیون ساله اولین ماهی گوشتخوار آب شیرین

کشف فسیل یک ماهی مشخص کرده که پیرانا از ۱۵۰ میلیون سال پیش اولین ماهی گوشتخوار آب شیرین بوده است.

به گزارش علم اینسایدر و به نقل از نیواطلس،کوسه ها در اقیانوس و ماهی های پیرانا در آبهای شیرین سایر آبزیان را می خورند. این ماهی ها از جمله معدود ماهیان گوشتخواری هستند که در صورت گرسنه ماندن همنوعان خود را هم می خورند، حال شناسایی فسیل ۱۵۰ میلیون ساله و مربوط به ژوراسیک از اولین پیرانا باعث کشف نکات جذاب دیگری شده است.

در حالی که این نوع ماهی ها امروزه تنها در آب های شیرین زندگی می کنند، اجداد آنها که پیرانامزودون پیناتوموس (Piranhamesodon pinnatomus) نام دارد، در دریاها زندگی می کردند. فسیل شناخته شده از این حیوان آبزی یکی از قدیمی ترین فسیل هایی است که از یک ماهی گوشت خوار طی سال های اخیر شناسایی شده است.

فسیل مذکور از رسوبات آهکی منطقه سولنوفن (Solnhofen) در جنوب آلمان کشف شده است. بررسی ها نشان می دهد دندان های تیز آن در بخش خارجی استخوانی به نام وومر قرار داشته اند. این استخوان در سقف دهان ماهی مذکور و در جلوی آرواره ها قرار دارد. یکی از ویژگی های خاص این فسیل وجود دندان های مثلثی شکل بسیار تیز و مرگبار در آرواره پایین آن است که برای قطعه قطعه کردن گوشت شکار کاربرد داشته است (بیشتر بخوانید:۱۰ هیولای دریایی منقرض شده و مربوط به ماقبل تاریخ).

کشف فسیل ۱۵۰ میلیون ساله اولین ماهی گوشتخوار آب شیرین

همانند پیراناهای امروزی به نظر میرسد که پیراناهای آن دوران نیز باله های دیگر ماهیها را بدون کشتن آنها می خوردند. این استراتژی بسیار هوشمندانه است زیرا از آنجایی که باله ها دوباره رشد می کنند از اینرو پیراناها همیشه یک منبع غذایی ناتمام داشتند. 

اجداد ماهی پیرانا نیز بدون کشتن دیگر ماهیان به آنها حمله کرده و گوشت بدنشان را تکه تکه کرده و می خوردند. امروزه نیز بیش از ۳۰ گونه از این نوع ماهی در جهان زندگی می کند که برخی از آنها بسیار مهاجم و خطرناک بوده و دارای دندانهای بسیار تیزی هستند، به گونه ای که می‌توانند یک گاو را در عرض ۱۵ دقیقه بخورند و چیزی جز استخوان‌هایش باقی نگذارند.

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.