ابرسیاهچاله شبه دونات

ستاره شناسان با استفاده از رصدخانه آرایه میلی‌متری بزرگ آتاکاما در شیلی، یک ابرسیاهچاله بسیار فعال در مرکز کهکشان مارپیچی M77، که ظاهرا بزرگترین دونات هستی است، تصویربرداری کردند.

به گزارش علم اینسایدر و به نقل از ساینس دیلی، این مناطق فعال در جهان می‌تواند به رمزگشایی اینکه چگونه کهکشان‌ها و ابرسیاهچاله‌ ها در هسته‌هایشان در کنار یکدیگر توسعه می‌یابند، کمک کند. مرکز کهکشان ما فارغ از منظره خیره‌کننده، خیلی فعال نیست، بنابراین اخترشناسان باید برای یافتن سرنخ به کهکشان‌های دوردست بنگرند.

این گروه اخترشناسی که از محققان رصدخانه ملی ژاپن، دانشگاه سوکندای (SOKENDAI) و دانشگاه کاگوشیکما (Kagoshima) تشکیل شده است، برای رصد هسته کهکشان M77 از ALMA استفاده کردند. این تیم یک ساختار فشرده گازسوزی شبیه به یک پیراشکی غول‌پیکر دارد که در اطراف سیاهچاله قرار دارد. ابرها نوری حدود ۲۰ سال نوری را از مرکز ساطع می‌کنند و در اطراف ابرسیاهچاله در حال چرخش هستند.

بیشتر بخوانید: کشف یک ابرسیاهچاله با بیشترین سرعت رشد در جهان

وجود این ساختارهای چرخشی چند ۱۰ سال قبل پیش‌بینی شده بود، اما طبق گفته‌های محققان، این اولین بار است که به طور مستقیم مشاهده می‌شود. رزولوشن تصاویر ALMA بالاست و امکان مطالعه مستقیم روی ویژگی‌های این ابرسیاهچاله را فراهم کرده است. محققان اظهار داشتند مهم است که بر روی خطوط انتشار مولکولی خاص تمرکز شود و انتشارهای مایکروویو از مولکول هیدروژن سیانید(HCN) و یون فرمولی (HCO +) تشخیص داده شده است.

از آنجایی که این مولکول‌ها امواج مایکروویو را فقط در گازهای متراکم انتشار می‌دهند، راجع به چگالی این پیراشکی فضایی اطلاعات زیادی به محققان می‌دهد. اما قصه طولانی‌تر است. محققان می‌گویند که این گازها دقیقا متناسب با گرانش سیاهچاله نمی‌چرخند و در عوض درجه بالایی از حرکت تصادف در آن وجود دارد. این امر نشان‌دهنده یک گذشته خشن است که ممکن است در برخورد با یک کهکشان کوچکتر به وجود آمده باشد.

مطالب مشابه

نظرات بسته شده است.